Tajemství Ziwi Peak odhaleno: výroba sušeného masa Ziwi Peak na vlastní oči

ZP_DOG_1

Úmysl podívat se někdy na výrobu toho nejkvalitnějšího krmiva pro psy a kočky na světě jsem pojal v okamžiku, kdy jsem poprvé viděl tohle sušené maso pro psy a kočky před očima: ono to vonělo stejně, jako tzv. sušené indiánské maso, jerky, které si můžete koupit v obchodech s potravinami. Skvělá vůně lahůdky pro lidi, vycházející ale z krmiva pro zvířata?

Nakonec jsem jerky od Ziwi Peak i ochutnal, a od té první zkušenosti ještě několikrát. Sušené indiánské maso je samozřejmě chutnější, ale v nouzi bych se asi se svými psy o Ziwipeak i popral. Už při prvním zkousnutí cítíte, že máte v ústech skutečné maso, které nám lidem dobře voní a specificky chutná.

ZiwiPeak asi nebude nikdy vyhlášenou gurmánskou lahůdkou, ale určitě obsahuje více kvalitních výrobních surovin, než řada humánních potravin, které běžně konzumujeme. Sušené maso Ziwi Peak je ekvivalentem syrové potravy: obsahuje maso a vnitřnosti doplněné o vitamíny a minerály. Je v něm i endemická novozélandská slávka, která má pozitivní vliv na udržení zdravého kloubního aparátu. Všechny suroviny pochází výhradně z Nového Zélandu, ze země, kde se skot, ovce a jeleni volně pasou na šťavnatých zelených stráních, nejsou krmeny jako v našich podmínkách ve stájích, a především se nikdy nepotkají s antibiotiky, růstovými hormony, geneticky modifikovanými krmivy a dalšími preparáty pro urychlení růstu.

Zážitek vidět výrobu sušeného masa Ziwi Peak částečně ovlivnil rozhodování moje a mé ženy:kam na dovolenou – pojedeme na Nový Zéland! Dan a Radkou nás zkontaktují s Nigelem Wooddem, ředitelem a spolumajitelem firmy Ziwi Peak, a ten ihned souhlasí s naší návštěvou. Jemu se hodí termín na počátku prosince a nám také, vždyť to je přece začátek novozélandského léta!

Na Nový Zéland se dostanete letadlem nebo lodí. Ale i ta nejkratší cesta letadlem z Prahy trvá skoro dva dny, a v době zimního času představuje časový posun 12 hodin. Dostanete se skoro přesně na druhou stranu zeměkoule než je Česká republika. Do Aucklandu přiletíte třeba v 9 hodin ráno místního času, ale to je u nás 21 hodin večer, a tak se vám chce spát. Jenomže vy jste se nepřijeli na Zéland vyspat, právě naopak, chcete toho přece co nejvíce poznat, tak se s tím musíte nějak vyrovnat.

Půjčili jsme si obytné auto a jezdili s ním po severním ostrově. Čtvrtého prosince ráno jsme zastavili přímo před hlavním vchodem firmy Ziwi Peak ve městě Mount Maunganui na východním pobřeží Nového Zélandu v zálivu Bay of Plenty. Záliv hojnosti si své jméno opravdu zaslouží.

Nigel Wood se nám věnoval celý den až do večera. Dlouho jsme debatovali o nekompromisní filozofii kvality, kterou firma ZiwiPeak až úzkostlivě praktikuje. Začíná výběrem výrobních surovin, způsobem jejich zpracování, kontinuálního testování ve firmě i v nezávislých laboratořích, a finálním balením do plastových bariérových sáčků a jejich expedicí. Úvahy o rozšíření sortimentu se vedou pouze směrem zpracovávání dalších druhů volně žijících jatečných zvířat, i když je jejich nákupní cena vysoká. Na dotaz proč nevyužít třeba kuřata jsem se dozvěděl, že by to sice podstatně snížilo výrobní náklady a tím i prodejní cenu, ale odporovalo by to požadavku na kvalitní surovinu nezatíženou negativními látkami: kuřata se přece krmí krmivem s GMO – geneticky modifikovanými složkami. Nigel Wood nás seznámil se současnými trendy krmení domácích mazlíčků, psů a koček. Rapidní posun k vysoce kvalitním krmivům, který probíhá ve vyspělých zemích Evropy, Asie , Austrálie a Severní Ameriky nás nepřekvapil, to je vývoj, který začíná i u nás. Sami jsme jeho součástí, lépe řečeno naši psi doma.Dozvěděli jsme se také o změnách, které se v rozvinutějších zemích stále více uplatňují v prodeji krmiv pro domácí mazlíčky: prodejci v kamenných obchodem si uvědomili trend kvalitních krmiv, v řadě obchodů jsou již k vidění oddělení zdravého krmiva jako obdoba eko či bio oddělení v obchodech s humánními potravinami. Existují dokonce i obchody zdravé výživy pro zvířata, které již standardní granulovaná krmiva ani neprodávají!

Asi to nejzajímavější nás čekalo při prohlídce výroby: suroviny - maso, vnitřnosti, kosti, novozélandská zelená slávka se rozmělní a rozemelou. Toto vzniklé dílo, které vycházelo z velkého průmyslového mixéru, nám ukazoval vedoucí výroby: pěkná svěží barva i vůně, hrubší struktura, ve které jsou jasně vidět kusy jater, srdce, slávky atd. Žádné umělé přísady, žádné mražení a rozmrazování. Hmota se následně vytvaruje do tenkých, asi 4 mm širokých desek, které se pak několik hodin suší vlažným vzduchem. Právě toto sušení vlažným vzduchem je to, co dělá krmiva Ziwi Peak unikátní: je to jediná technologie, při které nedochází ke ztrátám jakýkoliv živin. Další podstatnou vychytávkou je doba sušení a s tím související obsah vody v sušině. Ta je u každého druhu masa jiná a je to skutečně věda. Vývoj poslední novinky, krmiva Ziwi Peak z hovězího masa, trval přes 2 roky, než se vše vyladilo k dokonalosti tak, aby plátky nebyly příliš vysušené, zároveň aby nechytaly plíseň a aby expedované krmivo mělo dostatečnou dobu expirace. Po laboratorním testování odebraných vzorků se vysušené desky rozlámou na malé kousky a ty se již v následujícím výrobním kroku zabalí do odpovídajících obalů.

Pracovníci v celém výrobním procesu jsou oblečeni v ochranném oděvu, včetně čepic, bot a náústků. Výrobky se ve výrobním prostoru až do okamžiku zabalení pohybují bez dotyku lidské ruky. Vysoká kvalita použitých surovin a obalů, speciální patentovaný výrobní postup a hygienická úroveň výroby umožňují dosažení dlouhé doby expirace až takřka 2 let. A to bez použití jakýchkoliv konzervantů nebo jiných prostředků trvanlivost prodlužujících!

V jiné, menší továrně vyrábí Ziwi Peak masové konzervy pro psy a kočky, tu jsme ale nenavštívili. Nigel Wood nám také představil všechny kolegy v administrativě i ve výrobě, kteří byli toho dne v práci. Přátelská a uvolněná atmosféra ve firmě koresponduje s tím, jaké výrobky firma vytváří. Přátelské pro naše domácí miláčky i pro nás, jejich páníčky. Jestliže hledáte pro své psy a kočky 100 procentně přírodní krmivo, v Ziwi Peak jste ho našli! Krmná dávka v porovnání s obvyklými granulemi je podstatně menší. Zdravá a vyvážená strava, ke které není třeba nic dalšího doplňovat.

Kdybych byl pes nebo kočka, nechtěl bych nic jiného než Ziwi Peak! To je přesvědčení, se kterým jsme z továrny ve městě Mount Maungaui odjížděli!